Zapiekanki z pieczarkami

Zapiekanki z pieczarkami. Najlepszy pomysł na przekąskę. Także wersja hawajska przepisu.

Zapiekanki z pieczarkami Wspomnienia

Mi osobiście kojarzą się z dzieciństwem, które przypadło na końcówkę PRL. Wówczas prawie nikt nie słyszał jeszcze o pizzy. Brakowało produktów w sklepach, zwłaszcza mięsa. Brakowało punktów bistro. Powstawały za to budki z zapiekankami. Bułka, cebula, pieczarki i ketchup.

Zapiekanki z pieczarkami Co będzie potrzebne?

Oprócz rozgrzanego pieca, 180 °C z termoobiegiem, potrzebne nam będą – wersja na bogato:

pieczarki, 10 małych

cebula, jedna średniej wielkości

bagietka duża lub dwie półbagietki czy też ciabatty

oliwa z oliwek lub olej do smażenia

masło, pół kostki 100 g

sól

pieprz

zioła prowansalskie

ser żółty, np. tarty Gouda

przyprawa do pizzy Prymat

ketchup

natka pietruszki

Przygotowanie zapiekanek

Na początku

Odkrawam pół 100 g kostki masła, najchętniej Osełki. Napisałem, że to wersja na bogato, bo masło jest potwornie drogie. Przekładam do kubka aż się rozmrozi. Włączam piec z termoobiegiem 180 °C. Za conajmniej 15 minut mogę zacząć pracę.

Bułki i masło z ziołami

Rozkrawam bułki na pół. Jeśli to bagietka, to na 6 części, jak na ilustracji. Masło w kubku mieszam z dwoma łyżkami ziół prowansalskich. Nie żałować przypraw. Smaruję bułki masłem z ziołami. Grubo.

Pieczarki i cebula

Kroję umyte pieczarki w cienkie plastry. Cebulę w piórka. Na patelni, na dwóch łyżkach oliwy – bogactwa ciąg dalszy – podsmażam najpierw cebulę, aż się zeszkli, a potem wrzucam pieczarki. Solę i pieprzę do smaku. Na początku objętość grzybów na patelni wydaje się przerażająca. Pieczarki jednak szybko się skurczą. Kiedy mam już podsmażone wszystko, 5 minut wystarczy, układam cebulę i pieczarki na bułki. Poklepuję dłonią.

Ser zółty

Najlepiej gotowy tarty Gouda. Idealny do zapiekanek czy też pizzy. Ale też testowałem Mozzarellę. Sam tarłem na tarce o dużych oczkach. Posypuję bułki serem. Tyle, żeby pokryć cebulę i pieczarki. Podwójny ser to jest to! Posypuję przyprawą do pizzy Prymat.

Pieczenie

Wkładam do rozgrzanego pieca. Minutnik na 7 minut. Nie lubię spieczonych. Ważne, żeby ser się rozpuścił, a bułki stały się kruche od gorąca. Wyjmuję i od razu zabieram się za dekorację.

Dekoracja

Ketchup, najlepiej ze słoika. Rozmarowywuję łyżeczką. Posypuję natką pietruszki. Gotowe!

Zapiekanki hawajskie

Tak sobie je nazwałem. Zamiast cebuli i pieczarek układam poszarpane 4 plastry szynki oraz pokrojony ananas z puszki, 2 krążki. Proponuję też zamiast ketchupu użyć majonezu. Rewelacja!

 

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW