Uraz akustyczny

Uraz akustyczny. Jak powstaje i jak go leczyć?

Uraz akustyczny Jak powstaje?

Bardzo głośny dźwięk powyżej 120 dB i bardzo blisko naszego ucha może poważnie uszkodzić słuch. W naszej rodzinie był przypadek żartu z trąbką do roweru. Skończyło się koniecznością długiego leczenia, a pewne skutki zostały już na całe życie.

Rodzaje urazów

Laryngolodzy mowią o dwóch rodzajach urazu. Ostrym lub przewlekłym. Ostry to bliski kontakt ucha z nagłym źródłem hałasu o wysokim poziomie decybeli. Przewlekły to przebywanie w środowisku o podwyższonej głośności powyżej 80 dB. Stąd nie są zalecane słuchawki wkładane małżowiny usznej. Niektóre smartfony wyświetlają specjalny komunikat z ostrzeżeniem.

Objawy

Taka osoba ma wyraźnie pogorszoną zdolność słyszenia w danym uchu. Nie mówiąc już o trudniejszych przypadkach. Najczęściej nie jest to jednak uszkodzenie fizycznej błony, ale uraz psychiczny dotyczący nerwów usznych.

Jak go leczyć?

Lekarz

Konieczne będzie skierowanie i wizyta u laryngologa. Pacjent zostanie poddany badaniu audiometrycznemu. Na wykresie będzie widoczny ubytek słuchu. Lekarz może zalecić zastrzyki z witaminy B przez miesiąc. Potem będzie chciał powtórzyć badanie. Istone jest wyrównanie się ubytku do stanu sprzed zdarzeniem.

Do końca życia

Osoby, które doznały urazu akustycznego mają niechęć do ostrych dźwięków, klaksonów, sygnałów alarmowych, przejeżdżających pociągów. Zakrywają uszy dłonią, zwłaszcza to, które było w przeszłości narażone na atak dźwięków.

Profilaktyka

Zalecane kontrolne badanie słuchu, ale przede wszystkim unikanie głośnych źródeł dźwięku. Jeśli muzyka, to ciszej. Jeśli słuchawki, to nie te wewnętrzne, douszne. Nie robić głupich żartów z trąbkami i gwizdkami. Ogólnie więcej czasu w ciszy.

Ilustracja: Mike Baird, Two Kids, boy and girl (Trysta), Watch the Parade, Covering Ears from Noise from a Band, Flickr CC BY 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW