Telefon dla starszej osoby

Telefon dla starszej osoby. Jaki byłby najlepszy? Jak nauczyć korzystania ze smartfona?

Telefon dla starszej osoby Dlaczego jest potrzebny?

Musimy mieć kontakt z naszymi bliskimi starszymi osobami. Pojawia się problem korzystania z telefonu komórkowego. Technologia się zmienia i mimo dostępności stanowi pewną trudność. Nowoczesne urządzenia wydają się łatwe i intuicyjne w obsłudze. Nie dla osób starszych. Co więcej, spotkałem się z opinią edukatorów medialnych, że powyżej 30 r. ż. każda technologia przestaje być dla nas oczywista. Sprawa tym bardziej dotyczy seniorów.

Jaki byłby najlepszy?

Według mnie, a pomagałem uczyć się korzystania z telefonu komórkowego wielu starszym osobom, najlepiej jeśli aparat przypomina te dawniejsze, z klawiaturą. Na rynku jest dostępnych kilka modeli, które mają klawisze zamiast centralnego ekranu dotykowego.

Jak nauczyć korzystania ze smartfona?

Jeśli jednak mamy w domu nieużywany w domu smartfon i chcemy go dać starszej osobie, powinniśmy ją na to odpowiednio przygotować.

Ekran dotykowy

Największy problem to ekran. Kiedy ktoś dzwoni, trzeba przesunąć palcem po szybce, zazwyczaj zielony pasek. To trudna czynność. Sprawność manualna starszych osób maleje. Trzeba wykonać kilka prób. Z doświadczenia widzę, że łatwiej nauczyć starszą osobę dzwonić niż odbierać telefon.

Głośność i rodzaj dzwonka

Odpowiednio ustawić dzwonek. Nie zalecam muzyki, ale sygnał dzwonienia przypominający tradycyjny. Jest mniej inwazyjny i przypomina klasyczne aparaty stacjonarne. Głośność ustawiamy na 3/4 skali. Starsze osoby mają gorszy słuch. Uczymy też wyciszania dzwonka np. gdy ktoś idzie do kościoła.

Ikony z osobami

Warto utworzyć skróty na ekranie do numerów bliskich osób. Pokazać, że naciśniecie danej ikony oznacza wybranie numeru telefonicznego.

Duże litery i tapeta

Warto zwiększyć rozmiar czcionki. Z wiekiem pogarsza się wzrok. Unikajmy też wzorzystych tapet. Utrudniają korzystanie. Wskazane jednolite tło.

ICE

In Case of Emergency. W razie wypadku. Każdy z nas powinien mieć ikonę w telefonie z takim oznaczeniem. Zwłaszcza osoby starsze. Gdyby, nie daj Boże, coś się zdarzyło, dzwonimy pod ten numer.

Ilustracja: Neil Moralee, What is a text message? Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW