technologie mobilne

Technologie mobilne definicja. Coraz częściej będą zastępować stacjonarne. Tak dzieje się z telefonami i komputerami domowymi, które zamieniamy na „komórki” (ang. mobile) i laptopy. Powstaje nowe społeczeństwo: mobilne i zintegrowane z cyberprzestrzenią.

Technologia staje się coraz bliższa nam, osobista, towarzysząca na co dzień, nomadyczna. W myśl kanadyjskiej szkoły determinizmu technologicznego: jaka technologia, taka kultura. My również stajemy się innymi ludźmi. Mobilność to nowe określenie społeczeństwa informacyjnego.

Społeczeństwo mobilne

Mobilność to bycie on line równocześnie z byciem w realu. To integracja cyberprzestrzeni i przestrzeni realnej. Być może na tym właśnie będzie polegać idea Web 3.0. Do tej pory raczej przeciwstawiano cyberprzestrzeń przestrzeni fizycznej. Tymczasem obserwujemy przenikanie się tych sfer: mobilny Internet, infoscreeny, GPS. Wydawało się, że będzie to świat, w który uda nam się uciec, w utopię lepszego życia, że założymy jakieś hełmy i wskoczymy do innego wymiaru jak w „Kosiarzu umysłów” czy „Neuromancerze”. To cyberidealizm. Większość z nas, cyberrealistów, będzie poszukiwała w cyberprzestrzeni wsparcia dla codzienności.

Integracja z cyberprzestrzenią

Po pierwsze mobilność, po drugie integracja cyberprzestrzenią z realnością. Wydaje się, że tak właśnie będzie wyglądała nasza technologia i sposób jej wykorzystania. Mobilność zmienia nasze życie, mówimy o narodzinach net-generacji. To nie są już tylko gadżety dla menedżerów. Mobilność, niemal ustawiczne bycie on line zupełnie zmieni dynamikę społeczną, sposób, w jaki pracujemy, jak się kontaktujemy z bliskimi. Nowe wynalazki, nowe możliwości i nowe kłopoty.

Jest co badać, jest co zgłębiać, bo stają przed nami ważne pytania: jak to zmieni nasze życie (socjologia, psychologia, filozofia), naszą komunikację (nauki o poznaniu i komunikacji, naszą edukację (pedagogika). Temat wciągnął również mnie. Planuję kilka przedsięwzięć naukowych z tym związanych, jeśli nie całą moją przyszłą karierę badawczą.

Ilustracja: Matthew G, Wrapped up with technology, Flickr CC BY 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW