Sudoku Jak zacząć?

Sudoku Jak zacząć? Od maja br. moja ulubiona łamigłówka. Ale początki nie były łatwe.

Sudoku Jak zacząć?

Nazwa wskazuje na starą azjatycką grę umysłową. Tymczasem powstała w Ameryce. Jej twórcą jest niejaki Howard Garns, emerytowany architekt. W 1979 r. w wieku 74 l. wymyślił Number Place, które po różnych modyfikacjach stało się współczesnym sudoku. Istotnie, po części prawda z tą Azją. Sudoku udoskonalili Japończycy w l. 80 XX w.

Zasady gry

Plansza 9×9, 81 pól. Trzeba wypełnić cyframi od 1 do 9, tak żeby pionowo, poziomo i w 9 oznaczonych kwadratach dana liczba wystąpiła tylko raz. Są różne poziomy trudności, zależnie od tego, ile liczb i w jaki sposób zostały nam pokazane na początku.

Korzyści z sudoku

Ta gra uczy nie tyle myślenia, co relaksuje umysł, zwłaszcza humanisty. Według mnie wzmacnia umiejętności analityczne i uczy patrzeć szerzej na rzeczywistość. Doszedłem do poziomu trudnego po 2 miesiącach.

Jak grać?

Fotografia z popularnego 200 sudoku, które można kupić w niemal każdym kiosku. Starcza naprawdę na długo. Patrzę na sudoku starając się dostrzec, gdzie dana cyfra może wystąpić. Patrzę jakbym spadał kaskadą z góry na dół. Jednocześnie dostrzegam dany pion, poziom i to, co w kwadracie. Pływam po sudoku. Oznaczyłem po kolei kilka czynności.

Sudoku Jak zacząć?
Sudoku. Kilka prostych ruchów

Piony, poziomy, kwadraty Gdzie, co występuje?

  1. Cyfra 3 jest już w pionach od lewej. W dolnym kwadracie są zajęte dwa miejsca w trzecim pionie. Trójka może być tylko tam (na czerwono).
  2. Cyfra 4, w dolnym prawym kwadracie. 4-ki są już w dwóch poziomach i w jednym pionie. 4-ka może być tylko tam, gdzie to oznaczyłem (na zielono).
  3. Cyfra 4, zatem, będzie też w prawym środkowym kwadracie. Widzą, Państwo, dlaczego tu powinna być czwórka (na niebiesko)? Zwykle tak jest z sudoku. Jak coś uda się wpisać, to zmienia się porządek reszty. Jak w życiu.

Liczenie od 1 do 9

Liczę od 1 do 9 patrząc na dany pion, poziom czy kwadrat. Patrzę, czy obok już takiej cyfry nie ma, czy coś się nie wyklucza. Tak wpisałem 2 na górze – 4 pion od lewej. Dwójka jest w dwóch niższych kwadratach, obok. Potem wpisałem 7 w tym pionie, bo tylko tam może być, bo jest w kwadracie na dole, a na górze nie ma już miejsca. W końcu doszedłem do 1 i 5 u dołu. A, że już jakaś piątka obok, to wiem, gdzie wstawić te cyfry.

Robocze pisanie cyfr w górnym rogu

Poziom na samym dole. Trójki mi się ułożyły konsekwetnie po wcześniejszych zabiegach. Zobaczyłem, że 2 jest już w środkowym kwadracie. Zatem musi być na samym dole po lewo. Nie da rady wrzucić tam 6 lub 9, bo się wykluczają pionowo i patrząc na kwadrat. 69 może być tylko tu i tu, gdzie wpisałem długopisem. W prawy górny róg. Potem ta informacja okaże się przydatna.

Cieszyć się sudoku

Staram się rozwiązywać jedno dziennie. Najlepiej to papierowe, żeby odpocząć od elektroniki. Opisałem jedynie kilka prostych ruchów. Przy trudnych łamigłówkach siedzi się nawet do 2 godzin albo rozkłada na kilka dni. Grunt, że umysł odpoczywa, przestawia się na inne tory. Jest relaks.

Ilustracja: Matthew Wallis, Sudoku Equals Crack, Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW