Yoda

Staszic o edukacji. Prawdziwa człowieka szczęśliwość dobrej edukacji najpilniejszym być celem powinna. Czy zgadzacie się z mistrzem Yoda na obrazku?

Kto to powiedział?

Tak naprawdę to zdanie napisał Stanisław Staszic (1755-1826) i w takiej właśnie formie. W rozdziale o edukacji, w Uwagach nad życiem Jana Zamoyskiego (1787-1788). To zdanie jest mi bliskie. Staszic jest pochowany na Dewajtis w Warszawie, blisko UKSW. Celem edukacji jest szczęście człowieka – to myśl podstawowa dla dydaktyki, przynajmniej u mnie. Jeśli kiedyś Was zapytam, po co się uczyć? Odpowiedzcie, żeby być szczęśliwym. Dziękuję moim studentom, że nauczyli mnie pisać bardzo krótkie i obrazkowe posty.

Szczęście i edukacja medialna

A co to ma wspólnego z edukacją medialną? Dla mnie wszystko ma coś wspólnego z edukacją medialną. Z mediów korzystamy wszyscy. Jeśli umówimy się, że celem tego korzystania będzie nasze szczęście, to będzie lepiej niż powiedzieć: kompetencja medialna, media literacy. Enjoy the media! A teraz Staszic w oryginale.

Staszic w oryginale

Prawdziwa człowieka szczęśliwość dobrej edukacji najpilniejszym być celem powinna. Nie mówię, iż trzeba zaniedbać inne szczęśliwości zmyślone, gdyż te już tak stały się nam potrzebne, bez nich bylibyśmy nieszczęśliwymi prawdziwie. Ale chciałbym, aby edukacja dla nich ludzi obojętniejszymi czyniła.

Ponieważ wspominana szczęśliwość człowieka-obywatela jest nierozdzielną od szczęśliwości całego towarzystwa, ponieważ szczęśliwość towarzystwa wynika z użyteczności wszelkich mieszkańców jego, przeto końcem edukacji krajowej powinna być użyteczność obywatela. Obierajmy tego końca sposoby.

Różne krajowe rządy do osiągnięcia szczęśliwości różne sposoby pozwalają, bo nie jednakiej w obywatelach użyteczności potrzebują. Dlatego w każdym państwie edukacja do rządu stosowną być musi koniecznie.

– napisał w pracy pt. Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego, 1787-1788, w rozdziale Edukacja.

Ilustracje: Daniel Spless, Yoda, Flickr CC BY-SA 2.0; Władysław Barwicki, Stanisław Staszic, Public Domain

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW