Rojst opinie

Rojst opinie. PRL w l. 80. XX w., prywatnie moje dzieciństwo. To taki okres w historii, w którym wyraźnie czuło się zachodni styl życia, a jeszcze byliśmy na dzikim wschodzie.

Serial

W reż. Jana Holoubka, syna aktorskiej pary Magdaleny Zawadzkiej i śp. p. Gustawa. Rojst to nowa produkcja Showmax. Morderstwa w małym mieście i śledztwo dziennikarskie. Mieście gdzieś, powiedzmy, na Ziemiach Odzyskanych. Akcja serialu intrygująca. Gra aktorów, jak zawsze jestem pełen podziwu. Konteksty kulturowe, nimi się interesuję. Piotr Fronczewski, jedna z ikon kulturowych tamtych czasów. Dla dzieci Pan Kleks, dla dorosłych Franek Kimono. W charakterystycznych okularach przeciwsłonecznych, z rozpoznawalną mimiką i głosem. Na ekranie ktoś, kogo należy się bać. Kto ma układy.

Teledysk

Zupełnie nowa interpretacja i zgodna z tekstem. Monika Brodka śpiewa i gra to w odważny sposób, wokalnie i w mowie ciała. Izabela Trojanowska była nie mniej odważna na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 1980 r. Inny był sposób zachowania i obrazowania. Wystarczający na ówczesną prowokację. Tak, to jest o seksie, konkretnie o orgazmie kobiety. I przestańmy udawać, że jest o czymś innym. Sceny z teledysku dla mnie miejscami zbyt wulgarne. Ale odpowiednie do tematu. Burdel jest nieprzyzwoitym miejscem.

Lata 80. XX w.

Stan wojenny 1981-83, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski II- 1983 i III-1987, Solidarność. Nowe zetknięcie się z kulturą Europy Zachodniej. Dla mnie czas prosperity otwockiego small biznesu i moich rodziców. Zielone światło dla rzemiosła, Ustawa Wilczka z 1988 r., wszędzie widoczne tabliczki Rz, przedsiębiorczość lokalna, dumny Dom Rzemiosła. Pewex, klocki Lego, Atari, zbieranie i ustawianie puszek po napojach. W serialu to świat lokalnej egzekutywy, tak wówczas o tym mówiono. Relacje władzy, od milicji po naczelników, towarzyszy i spryciarzy.

Moda

Powracamy do przeszłości, którą znamy, bo dobrze nam z nią. Zygmunt Bauman pisał o retrotopii, o pragnieniu dawnych lat, do których tęsknimy sentymentalnie w poszukiwaniu kulturowego bezpieczeństwa. Tyle, że były to czasy pozbawione życiowej pewności. Jeszcze wspomnienie rządów Edwarda Gierka i sukcesu na kredyt. A już zmiana w nieznanym kierunku. Moda na l. 80. XX w. wpisuje się w to specyficzne retro. Wracamy do przeszłości, by poczuć się pewnie. Bo nie jest nam dobrze teraz. Wolimy dziki wschód niż udawany zachód. Łatwiej było coś załatwić.

Bagno

Tytuł serialu, biologiczny. Rojst to wspólna nazwa dla roślin bagiennych, charakterystycznych dla torfowisk. Sprawy podmokłe. Stąd być może te moje otwockie przemyślenia. Wskazana niedzielna wycieczka do rezerwatu przyrody Na Torfach. A kandydatom w wyborach prezydenckich w Otwocku życzę powodzenia.

Ilustracja:
Showmax (c) 2018, materiały prasowe

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW