reklamy dla dzieci

Reklama dzieci. To poważny problem edukacyjno-medialny. Brakuje przepisów jasno regulujących, co i jak można pokazywać. Brakuje też programów profilaktycznych i edukacyjnych w tym zakresie.

Reklama dla dzieci – poważne wyzwanie edukacyjne i prawne

Często można przeczytać o manipulacjach w świecie reklamy telewizyjnej dla dzieci. Mowa o tych najmłodszych (2,5 – 3 lata), które ufnie przyjmują wszystko to, co widzą, za prawdziwe. I tak reklama statku z klocków, który sam płynie po wodzie, przekonuje najmłodszych konsumentów, że tak właśnie powinno być w rzeczywistości. I tak hasło, że wszyscy mają Mambę, więc jeśli ja nie mam, to odstaje od rówieśników. I tak wreszcie obraz kochającego dziadka, który daje wnukowi ulubione cukierki z dzieciństwa, więc jeśli mój dziadek nie daje mi tych cukierków to pewnie mnie nie kocha.

Czy doczekamy się ustawy?

Specjaliści od reklamy otwarcie krytykują łamanie kodeksów etycznych. W tekście mowa również o inicjatywach zakazu czy ograniczania reklam dla dzieci w Europie. Taka inicjatywa co jakiś czas pojawia się w Polsce. I zwykle jest podobnie, jak w 2006 roku, kiedy to przerwano pracę nad ustawą o ochronie małoletnich przed treściami szkodliwymi w mediach, przy procedowaniu której miałem okazje być doradcą społecznym.

Konieczne regulacje prawne i przestrzeganie etyki medialnej

Nie wszystko załatamy edukacyjną rozmową. Choć nawet najmłodszym można wyjaśnić, że są pewne przekazy, które nakłaniają nas do czegoś i że nie można im ufać. To, że ktoś ma taką zabawkę, a nie inną, nie znaczy, że jest gorszy lub lepszy. Nie chcemy jednak, jako rodzice i przyszli rodzice, być wystawiani na ciągłą konieczność tłumaczenia świata mediów naszym dzieciom. Stąd słusznie domagamy się regulacji prawnych i przestrzegania wspólnie ustalonych zasad etycznych.

Rola edukacji medialnej

Edukację medialną zwykle przeciwstawiałem ukazywaniu mediów jedynie w aspekcie zagrożeń, manipulacji, propagandy. Jednak takie artykuły jak ten pokazują, że trzeba pilnie powrócić do tematu ochrony. Edukacja medialna ma swoje ograniczenia i wymaga wsparcia ze strony prawa. Podobnie jak i same prawo wymaga wsparcia ze strony edukacji.

Ilustracja: sagesolar, Entranced on the sofa, Flickr CC BY 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW