ptaki informacje dla dzieci

Ptaki informacje dla dzieci. Jeśli poszukujecie Państwo dobrej bajki, która łączy wiedzę o ptakach z edukacją medialną polecam książkę Ptaki-dziwaki Patrycji Nowak. Jest dostępna bezpłatnie. Jestem pod wrażeniem tej pozycji.

Ptaki informacje dzieci

Ptaki-dziwaki to bajka. Bajka o ptakach i o telewizji. Różne ptaki spotykają się w studiu telewizyjnym, żeby wziąć udział w show Najlepszy ptak na świecie. Są tutaj egzotyczne gatunki, potraktowane jako osoby, stąd wielką literą: Albatros, Kiwi, Nandu, Mandarynka i nieco bardziej nam znana Wrona. Jest też producent i magnat telewizyjny Orłosęp oraz jego wierna asystentka Kea. Każda z wymienionych postaci to rzadki okaz ornitologiczny. Autorka spotkała pewnego znawcę tej materii, a że jest scenarzystką telewizyjną postanowiła napisać bajkę. Zarówno ukazała rozmaitość ptasią, jak i – tu wkracza edukacja medialna – mechanizmy życia społecznego i medialnego. Problemy rywalizacji konkursu telewizyjnego, niejasne intencje twórców programu, a przede wszystkim kłopoty z wolnością. Do mnie przemówiło pewne zdanie, które przytoczę z pamięci: nie wstydź się kim jesteś. Bądź wolny, jak ptak.

Ptaki informacje

Po pierwsze przykuło moją uwagę, zajęcie się ptasim tematem. Autorka dobrze oddaje specyfikę różnych gatunków. Spotkanie z zaprzyjaźnionym ornitologiem było podstawową inspiracją. To przykład kreatywnego kontaktu ze znawcami z innych dziedzin. Ptasie konteksty zachęciły mnie do własnych poszukiwań. Chciałem zobaczyć, jak wymienione w tekście bajki postacie wyglądają w biologicznym sensie. Dowiedziałem się wielu szczegółów, bo przecież googlanie nie jest trudną czynnością. Istotnie jest tyle różnych i pięknych gatunków. Dowiedziałem się np. jak zachowuje się Orłosęp, jak zrzuca kamienie z góry na swoją zdobycz, o tym że pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą od Ajschylosa (współtwórca teatru starożytnego, 525-456 p.n.e.). Poczytałem o dość agresywnych zachowaniach Kei – papugi z Nowej Zelandii, która potrafi uprzykrzyć życie niejednemu kierowcy. Albo o Albatrosie, który ma wieczny katar, bo w ten sposób pozbywa się nadmiaru słonej wody z nosa. Wiele z tych informacji jest w tekście utworu.

Informacje dzieci

Druga sprawa to medialny kontekst bajki. Trudno wskazać z punktu widzenia edukatora medialnego lepszą w języku polskim. Takich bajek po prostu nie ma. Pracowałem nad pewnym programem edukacji medialnej w przedszkolu. Ale nie przyszło mi do głowy, że tak pięknie można połączyć przyrodę, media i edukację, choć mi zawsze na tym ogromnie zależało. Można śmiało ogłosić, że to pierwsza bajka edukacyjno-medialna w Polsce. Wystawiana także jako sztuka teatralna. Uczy wrażliwości na świat natury, ale też świadomości kulturowej zmienionej przez media. Niebywale świetnie to wyszło w pisarstwie Patrycji Nowak.


Ptaki to telewizyjne osobowości. Wideo z karmnika na balkonie, 2013 r.

Ptaki dzieci

W ubiegłe wakacje czytałem z zapałem Rzecz o ptakach Noaha Stryckera. Cenię znany wiersz Charlesa Baudelaire’a o albatrosie. Wymowne, że ta bajka Patrycji Nowak o ludzkiej wolności i godności znalazła się w Wolnych Lekturach, serwisie który cenię w równym stopniu jak osobę jego twórcy, Jarosława Lipszyca. Obaj od lat szukamy odpowiedzi na pytanie o edukację medialną w naszym kraju. Talent Patrycji Nowak do łączenia mediów, ptaków, ludzi i wartości jest wyjątkowy.

Mam w pamięci rozmowę z zacnym polskim profesorem i wspaniałym Kolegą, ale pozostawię rozmówcę w tajemnicy. Zapytałem go o współczesne zmiany w nauce. Odpowiedź zaczął od ptasiej alegorii, od wspomnień z dzieciństwa w Orłowie, w Gdyni. Różne ptaki robiły rozmaite ruchy na niebie, jedne były bardziej zachowawcze, a inne bardziej wolne. Moje pytanie było konkretne, co to znaczy być polskim profesorem dzisiaj? Po jego alegorii nastąpiła odpowiedź: sam będziesz wiedział. I już wiem.

ptaki informacje dla dzieci
Pierwsza bajka edukacyjno-medialna w Polsce

Gorąco polecam na dobre wakacje. Presscafe.eu powraca we wrześniu.

Ilustracje:
Scott Lowe, bird, Flickr CC BY-NC 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW