prezentacja Power Point

Prezentacja Jak zrobić? Dobra prezentacja Power Point ma być „mocna” i w „punktach”. Kilka przydatnych wskazówek jak ją przygotować?

Byłem parę miesięcy temu na szkoleniu BHP. Prowadzący przygotował kilkadziesiąt plansz z przepisami, ustawami i
rozporządzeniami. Po kilkanaście zdań na jeden slajd, kilkanaście wierszy. Nikt nie był w stanie przeczytać. Dodatkowo słuchać prowadzącego. Slajd przeładowany to zły slajd.

Point, czyli punkt

Dobra prezentacja Power Point ma być zwięzła i dosadna. Jedno krótkie zdanie, równoważnik zdania, albo lepiej słowo kluczowe. Maksymalnie pięć takich słów kluczowych w slajdzie. Do tego ilustracja. Resztę dopowiada prowadzący. Treść ma schowaną w notatkach prelegenta.

Jeśli prezentacja jest przeładowana, słuchacze zaczynają czytać przydługie passusy i nikt na nas nie zwraca uwagi. Slajd staje się centrum przedstawienia, prowadzący spada na drugą pozycję. Jeśli slajd jest punktowy, trzeba go rozwinąć. Słuchacze mają przed sobą kilka kluczowych pojęć, stwierdzeń, wyliczeń, ale potrzebują nauczyciela, który to wszystko połączy w narrację. Mam tu pewne skojarzenia z Lvem Manovichem (Język nowych mediów, Warszawa 2006, s. 342) i jego kulturą narracji i bazy danych. Baza danych to slajd Power Point, my dodajemy opowieść, porządkujemy informacje. Ale niezbyt dużo tych danych, bo umysł słuchacza tego nie zniesie i zacznie zajmować się innymi przydatnymi sprawami. Odbiorcy przestaną nas słuchać, zaczną rozmawiać albo zajmować się smartfonem.

Power, czyli moc

Prezentacja powinna być mocna. Co to znaczy? Słuchacza trzeba prowokować do myślenia. Pobudzać do dyskusji, refleksji. Nasz przekaz musi być wyraźny. Nijakość nikogo nie interesuje. Po drugie musimy jasno określić key message (główne przesłanie) naszej prezentacji i często je powtarzać. Z pewnością na początku i na końcu wystąpienia, bo wtedy umysł przyswaja najlepiej. Podobna zasada obowiązuje w reklamie. Od trzech lat pracuję wyłącznie z aplikacjami Google, w tym Prezentacjami. Ale inspiracja od nazwy popularnego programu w pakiecie MS Office pozostała.

Ilustracja: NASA Goddard Space Flight Center, Earth Day Presentation, Flickr CC BY 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW