PRESS Café

PRESS Café – opis

PRESS Café to blog o mediach i edukacji. Uzupełnienie moich zajęć dydaktycznych w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.

Strony

Kategorie

Tagi

Archiwa

Kategorie – opis

Edukacja medialna pedagogika

Edukacja medialna pedagogika to cykl felietonów, porad i informacji dotyczących edukacji medialnej rozumianej przede wszystkim jako kształcenie kompetencji medialnych. Wpisy dotyczą również takich zagadnień jak edukacja przez media i dydaktyka mediów. Szczególnie są to posty o edukacji medialnej w Polsce, o problemie wychowania do mediów w rodzinie, o edukacji medialnej w szkole, zadaniach organizacji pozarządowych i instytucji kultury w edukacji medialnej.

Inspiracją była nazwa Instytutu, w którym obecnie pracuję. Pierwszy cykl Media i edukacja był przygotowywany dla „Gazety Szkolnej” w l. 2004-2006 (ok. 70 artykułów). Była to również nazwa pierwszej serii postów na presscafe.eu w okresie 2007-2016. Po awarii technicznej serwisu w 2016 r. utraciłem większość postów, a strona funkcjonowała w 2017 r. jako strona autorska. Obecnie – w 2018 r. – strona ponownie jest blogiem.

 

Media education in Poland

Media education in Poland is a series of posts presenting Polish scientific research and organizational activities in the field of media literacy education. Especially important for me are such topics as contests for media knowledge, the role of NGO’s and cultural institutions in media education, state policy in the field of media competence, research conducted at Polish universities regarding media education.

Polish achievements in media education have not been widely presented in the world. That is why I decided to present our organizational and scientific activity from time to time. In some of these projects I had the opportunity to participate. A series of posts was launched in 2018.

Wykłady i ćwiczenia

Wykłady i ćwiczenia to materiały dydaktyczne i informacje dla moich studentów w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Szczególnie jeśli chodzi o takie przedmioty jak: ćwiczenia ze specjalizacji edukacyjno-medialnej: dziennikarstwo popularnonaukowe oraz techniki kreatywne w mediach i edukacji, wykłady: edukacja medialna, chrześcijańska edukacja medialna, osoba i wspólnota w Internecie oraz seminarium: edukacja medialna I analizy wpływu mediów.

Od początku presscafe.eu służyło jako wsparcie dydaktyczne. Kontakt ze studentami online jest bardzo ważny. Nie tylko ten mailowy. Wpisy ukazują się również w formie zajawek w social mediach, na Facebooku, w LinkedIn i na Twitterze. Posty nie są powtórzeniem zajęć. Są bardziej uzupełnieniem i służą samodzielnym poszukowaniom wiedzy.

Tagi – opis

KOMET @

KOMET @ to projekt Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Dotyczy edukacji cyfrowej. W 2018 r. zainicjowano I Kongres Edukacji Cyfrowej w Tarnowie. Stowarzyszenie jest znane m.in. z projektów Polska Cyfrowa Równych Szans. Małopolska Chmura Edukacyjna, Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie. Edukacja cyfrowa to nowa i uwspółcześniona postać edukacji medialnej. Koniecznie trzeba się przyglądać inicjatywom w tym zakresie.

Wpisy oznaczone tym tagiem będą dotyczyć inicjatyw KOMETy. Pod tym hasłem będą publikowane również materiały dotyczące szeroko rozumianej edukacji cyfrowej. Możemy ją zdefiniować jako kształcenie kompetencji do korzystania z technologii i mediów cyfrowych, obejmujących zarówno wcześniejsze umiejętności medialne jak i niektóre współczesne sprawności informatyczne.

Olimpiada Medialna

Olimpiada Medialna to najstarszy polski konkurs wiedzy o mediach, organizowany od 2011 r. przez Fundację Nowe Media, przy wsparciu naukowym Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a od 2017 r. także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Olimpiada jest oficjalnym konkursem międzyprzedmiotowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Patronat nad turniejem objęły także Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz radio RMF FM.

Wpisy oznaczone tym tagiem będą dotyczyły bieżących prac nad konkursem. Od 2011 r. mam przyjemność odpowiadać za kwestie programowe w Komitecie Głównym Olimpiady. Oprócz aktualności będą to również felietony dotyczące spraw omawianych w kolejnych cyklach turnieju. Każdego roku mamy inny temat przewodni. Interesuje mnie jak młodzież postrzega takie zagadnienia jak wolność mediów, dziennikarstwo czy kształcenie wizerunku.

IEMiD

IEMiD to skrót od Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Czyli moje miejsce pracy naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej od 2007 r. Instytut to też inicjator i partner wielu inicjatyw edukacyjno-medialnych w Polsce, m.in. Olimpiady Medialnej. Szczególnie bliska jest mi Katedra Edukacji Medialnej i Języka Mediów, którą kieruję od 2013 r. Podjęliśmy się nowych zespołowych projektów badawczych, o których będzie mowa we wspisach.

Wpisy oznaczone tym tagiem będą dotyczyły zarówno edukacji medialnej w praktyce – organizacja i udział Instytutu w projektach edukacyjnych, jak i badawczej – artykuły naukowe, badania statutowe i planowane granty ze środków zewnętrznych. Tagiem oznaczono również moje wpisy dotyczące wykładów i ćwiczeń prowadzonych w Instytucie.

Edukacja medialna, pedagogika, edukacja medialna definicja, edukacja medialna program, edukacja medialna pedagogika, edukacja medialna scenariusze zajęć, edukacja medialna w przedszkolu, Piotr Drzewiecki