Pies największy najmniejszy najstarszy

Pies największy najmniejszy najstarszy. Rekordy w świecie najbliższych nam zwierząt domowych. Nie licząc kotów oczywiście.

Pies największy najmniejszy najstarszy Przyjaciel

Choć jest zwięrzęciem, to często potrafi nauczyć ludzi więcej niż renomowany uniwersytet. Zdałem sobie sprawę, jak bardzo mój pies pomógł mi w pracy zawodowej. Zaryzykuję przychylenie się do tezy promowanej przez ONZ, że niektóre zwierzęta można uznać za tzw. osoby nieludzkie.

Relacja psa do człowieka

Relacja psa do mnie ma coś porównywalnego do zaufania, które mam do osoby Boga. Pies nie wie, jakie plany ma jego pan. Ufa mu bezgranicznie. Instynktownie odczuwa, że nie stanie mu się krzywda, kiedy zabieram go na spacer, kiedy bezbronny załatwia potrzebę lub kiedy musimy pójść do weterynarza. To przyjaciel.

Rekordy Pies

Przeglądając strony internetowe udało mi się wyszukać informacje na temat największego, najmniejszego i najdłużej żyjącego psa w historii świata. Jeden z rekordów dotyczy naszego kraju.

Największy

Największym psem był dog niemiecki Zeus. Miał ponad 110 cm w kłębie, czyli mówiąc prościej licząc od podłoża do wysokości ciała nie licząc głowy. Stojąc na tylnych łapach osiągał ponad 220 cm wysokości. Żył 5 lat, do 2014 r., w Otsego w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Najmniejszy

Nadal żyjący, i to w Polsce pies rasy chihuahua (mówimy: cziłała), wabiący się Toudi. 6 cm w kłębie, 300 g. Jego perypetie publikowano w dziecięcym dodatku „Angory”. Mój pies podobnie się wabi, tyle że piszę o nim zwykle w swoim prywatnym dzienniku używając spolszczonej wersji: Tołdi. Inspiracją jest tutaj serial animowany dla dzieci „Gumisie” i występująca w nim postać zielonego ogra Toadiego (ang. ropuszka), o przerośniętych uszach.

Najstarszy

Widoczny na zdjęciu, ukazany z opiekunem to Bluey, pies pasterski. Żył ponad 29 lat, w l. 1910-1939, w Australii. Mieszańce mają szansę na dłuższe życie, co dodaje mi większej ufności. Żyjcie, żyjmy, niech żyją, długo, dłużej, a może w pewnym, zaufanym wymiarze: wiecznie.

Ilustracja: Bluey (Les Hall, Austrália, 7 de junho de 1910 – Rochester, Austrália, 14 de novembro de 1939), Wikipedia domena publiczna.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW