Odkurzacz do liści opinie

Odkurzacz do liści opinie. Dlaczego warto go mieć? Jaki kupić?

Odkurzacz do liści opinie Dlaczego warto go mieć?

Jesień, czyli m.in. czas przydomowych porządków. Zwolennikom tradycyjnego grabienia i zmiatania liści na kopiec życzę wiele cierpliwości. Mierząc się z zadaniem postanowiłem wyposażyć się w specjalny odkurzacz. Potrafi zasysać liście i rozdrabniać na części. Zbiera je do specjalnego pojemnika. Ma też funkcję dmuchawy, dzięki której możemy oczyścić prowadzącą do domu ścieżkę. Znacznie ułatwia porządki.

Jaki kupić?

Kupiłem Lidera GTO 3002. Doradził mi go sprzedawca w Leroy Merlin. Koszt ok. 180 zł. Do tego przewód elektryczny 40 m, nauszniki ochronne, robocze rękawice. Wydawało mi się, że wyjdę ze sklepu biedniejszy o pół tysiąca. Udało się zaoszczędzić połowę sumy i jeszcze starczyło na akcesoria.

Elektryczny czy spalinowy?

Elektryczny w zupełności wystarczy do celów domowych, z kilkoma drzewami na posesji. Spalinowe są raczej dla tych, co sprzątają na osiedlach. Trzeba zaopatrzyć się w długi przedłużacz, a podczas pracy uważać, którędy biegnie.

Moc

2,5-3 kW w zupełności wystarczą do naszej pracy na posesji.

Cena

Można kupić taniej produkt Made in China, ale mimo gwarancji, trudno być pewnym przydatności sprzętu za dwa lata. Można kupić drożej, ale tu raczej płacimy za markę narzędzia niż za rzeczywiste parametry.

Głośność

To hałaśliwe urządzenie, wydające dźwięk pow. 100 dB. Starajmy się nie zakłócać spokoju sąsiadom. A także nie niszczyć własnego słuchu. Wskazane nauszniki ochronne.

Pojemnik na liście

Ma 45 l. W zupełności wystarczy na zbiórkę z dużego drzewa, zwłaszcza że odpady są rozdrobnione. Torba ma widoczne przeźroczyste wszycie, dzięki któremu widzimy stan napełnienia.

Odkręcana klapa od turbiny

Dość ważne, zwłaszcza jeśli mamy na posesji orzech włoski. Drobne fragmenty łodyg z liścia mogą wkręcać się w turbinę. Dzięki możliwości odkręcenia klapy, możemy dokładnie wyczyścić narzędzie.

Dmuchawa

Odkurzacz wbrew nazwie nie służy tylko do liści. Można nim wyczyścić ścieżki czy podjazd dla samochodów, odgarnąć piach i żwir, resztki skoszonej trawy. Przyda się zatem nie tylko jesienią.

Inne przydatne funkcje

Wydłużana rura, zmienna regulacja pracy no i kółka, dzięki którym możemy sunąć po podłożu. Bardzo użyteczne. Dobrej pogody na jesienne porządki.

Ilustracja: jacki-dee, leaf chopping 003, Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW