Odkamieniacz do ekspresu

Odkamieniacz do ekspresu. Jak często go potrzebujemy i czym można go zastąpić?

Konserwacja ekspresu

Zakup ekspressu ciśnieniowego do kawy to jedno. Nie mniej ważna jest stała konserwacja urządzenia. O pewnych kwestiach przypominają nam komunikaty na ekranie. Np. o tym, że trzeba opróżnić pojemnik z zużytą kawą, wylać nieczystości z tacki i wypłukać. Albo, że brakuje wody lub kawy.

Czyszczenie

Raz na tydzień powinno się wyczyścić młynek pod bieżącą wodą, bez dodatku płynu do mycia. Raz w miesiącu – naoliwić mechanizm. Raz na kilkadziesiąt kaw urządzenie przypomni o odkamienianiu.

Akcesoria

Oczywiście producent przypomina w instrukcji o konieczności stosowania oryginalnych substancji. Saeco jednak każe sobie za nie słono płacić. Oryginalny odkamieniacz, inaczej odwapniacz, to ok. 30 zł. Czy jest to konieczne?

Domowe sposoby

Filtr

Przestałem korzystać z filtra do wody. Zamiast tego wlewam już przefiltrowaną w specjalnym dzbanku Brity. Oryginalny filtr Saeco kosztuje ok. 40 zł. Tyle, co 4 filtry Brita, co starcza na kwartał.

Olej

Zupełnie wystarczy Nigrin, którego używam do linek w rowerze. Kosztuje 10 zł. Saeco – 30 zł.

Odkamieniacz do ekspresu

Kwasek cytrynowy. Wsypuję trzy torebki na 1,5 l wody, bo tyle ma pojemnik ekspresu. Mieszam i przeprowadzać procedurę zgodnie z instrukcją. Torebka kwasku to 1,2 zł.

Ilustracja: pchow98, Saeco Incanto Deluxe, Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW