Nagrania na dekoderze DVB-T

Nagrania na dekoderze DVB-T. Kilka porad i sprawdzonych rozwiązań.

Nagrania na dekoderze DVB-T O co chodzi?

Mowa o dekoderach naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwsze nadajniki uruchomiono w Polsce w 2010 r. Po 2015 r. zmienił się zupełnie standard nadawania. Określa się go jako Digital Video Broadcasting – Terrestrial. W skrócie lepsza jakość obrazu i dźwięku, większa dostępność kanałów, a także możliwość nagrywania.

Usługa nagrywania

Współczesne nowe telewizory mają wbudowane dekodery. Starsze odbiorniki potrzebują dodatkowego urządzenia zewnętrznego. Jak również przenośnego dysku zewnętrznego lub pendrive’u. Osobnym tematem jest antena do dekodera.

Kilka porad i sprawdzonych rozwiązań

Moje doświadczenia ograniczają się do dwóch dekoderów i dwóch telewizorów. Jeden to Sony Bravia KD-49XE7005 z wbudowanym urządzeniem. Drugi to LG, konkretnie 32LG5700, i zewnętrzny dekoder Globo STB T90 Lite.

Korzystanie z dysków

Sony Bravia wymaga dysku o co najmniej 32 GB pojemności. Poza tym chce mieć ten dysk na własność. Po odłączeniu nie można z niego przekopiować plików do komputera. Wskazany nie tyle pendrive co dysk zewnętrzny np. 500 GB. Takiego problemu nie ma w Globo podłączonym do LG. Można podłączyć jakikolwiek pendrive, a po jego wyjęciu śmiało kopiować do komputera. Ważna zasada, odłączamy dyski, kiedy telewizor lub dekoder jest wyłączony.

Pliki

Pliki mają rozszerzenie *mts. To tzw. AVCHD, Advanced Video Codec High Definition. W komputerze bez problemu radzi sobie z nimi Windows Media Player. Ale Bravia już odmawia ich odtworzenia, kiedy podłączam pendrive z nagraniami na Globo. Potrzebny będzie konwerter wideo. Bezpłatne umożliwiają zmianę formatu np. na MP4 lub AVI, ale jedynie do kilku minut. Konwersja wideo to temat na kolejny osobny post.

Czas nagrania

Trzeba pamiętać o objętości dysku. W praktyce 1 godzina nagrania to 1 GB pojemności. Zatem jeśli podłączymy mały pendrive do Globo, nie wszystko nagra się do końca.

Ograniczenia nagrywania

Największy problem to możliwość nagrywania tylko jednego programu naraz. Co więcej, nie możemy w tym czasie oglądać niczego innego. Dotyczy to i Sony Bravii, jak i Globo. Możemy nagrywać tylko, kiedy odbiornik jest w stanie czuwania. Globo może nagrywać bez telewizora. Nie można ich odłączać od prądu, bo zniką zaplanowane nagrania w programatorze. Jeśli na chwilę wyłączą światło na osiedlu, to nic nam się nie nagra.

Planowanie programatora

Wybieramy pilotem program z poziomej listy Guide czy EPG. Ustawiamy nagrywanie. To z pewnością temat kolejnego posta. Jednak dla mnie istotne jest samo planowanie. Nie lubię lub zwyczajnie nie mam czasu oglądać programów w czasie ich nadawania. Nagrywam i oglądam, kiedy chcę. Muszę pamiętać, że mogę nagrać jeden naraz. Więc, jeśli równolegle nadają dane audycje, korzystam z dwóch dekoderów.

Powtórki programów

Bardzo pomocne, dziękuję nadawcom. Przeglądam program telewizyjny, zazwyczaj „Tele Tydzień”. Sprawdzam nocne czy przedpołudniowe powtórzenia. Ustawiam nagrywanie, a po pracy cieszę się własnym VoD, Video on Demand, wideo na życzenie.

Telewizja się zmienia

Zdałem sobie sprawę, że temat współczesnej telewizji to inspiracja wielu następnych postów. Np. o platformach Netflix, Player, Ipla, czyli nowym sposobie korzystania z mediów audiowizualnych. Ma to również pewne ograniczenia i wymagania, m.in. finansowe.

Ilustracja: Karl Baron, dtv guide, Flickr CC BY 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW