Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opinie. Dzisiejsza zmiana składu Rady Ministrów zachęciła mnie do małego przeglądu mojej wiedzy. Która z instytucji państwowych w Polsce zajmuje się edukacją medialną i cyfrową?

Instytucje edukacji medialnej

Na wykładzie Edukacja medialna zazwyczaj wspominam o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN), Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) i Ministerstwie Cyfryzacji (MC). Tymczasem na dzisiaj. KRRiT nadal prowadzi pewne działania m.in. serwis informacyjny Drogowskaz medialny, samą edukację medialną wpisano do ustawy o radiofonii i telewizji (art. 6. 2. 13.). Nie ma już Rady do Spraw Edukacji Informatycznej i Medialnej w MEN, pozostał jej archiwalny dorobek. MKiDN do 2015 roku ogłaszało konkursy ministra w zakresie edukacji medialnej i informacyjnej, potem już nie, pozostał dorobek. Dzisiaj przestaje funkcjonować MC – wcześniej Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – a zwłaszcza Departament Kompetencji Cyfrowych.

Nowe szanse dla edukacji cyfrowej i medialnej

A zatem nie dziwcie się, że miewam naukową i społeczną depresję. Ale nowe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii to być może jakaś nowa szansa dla rozwoju powszechnych kompetencji medialnych i cyfrowych społeczeństwa i animacji profesji z tym związanych. Najlepsze życzenia, pozostajemy do usług. Inaczej, no nie wiem, może lepiej zająć się energią wiatrową.

Ilustracja: Stanisław Krawczyk, P7252724, Flickr CC BY-NC 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW