Jelito drażliwe Jak leczyć?

Jelito drażliwe Jak leczyć? Każdy kto doświadczył tej przypadłości, wie jakie to męczące. Chyba znalazłem kompleksowy sposób dla siebie.

Jelito drażliwe Jak leczyć? Lekarz

Po pierwsze nie leczyć się samemu. Nie słuchać rad znachorów z bliższej lub dalszej rodziny, ani porad sąsiadek. Przyczyn podobnych dolegliwości może być wiele. Ale jeśli wiemy, że to właśnie to, trzeba zacząć eksperymentowanie z probiotykami, jak powiedział mój lekarz.

Jelito drażliwe Objawy

Angielska nazwa oddaje to bardziej. Irritable Bowel Syndrome. Irytujący, nerwowy, rozdrażniony, poirytowany. Przyczyną problemy z florą bakteryjną jelit. U mnie wystąpił po operacji hemoroidów. I trzyma mnie trzy lata.

Toaleta

Częste wizyty w toalecie, do ponad kilku dziennie, zwłaszcza gdy jesteśmy zestresowani lub nawet jedynie czymś bardziej pochłonięci. Stolce półpłynne o nieprzyjemnej woni. W pewnym momencie trzeba wypić Elektrolity, bo robi się słabo.

Przygnębienie

Do tego efekt uboczny, który nie zawsze, ale często się pojawia. Niedające się niczym wytłumaczyć przygnębienie. Związek między jelitami a funkcjonowaniem mózgu wykazała rok temu dwójka badawczy z Uniwersytetu McMaster. Potwierdzam to empirycznie.

Jelito drażliwe Przyczyny

Choroba cywilizacyjna. 10-20 proc. populacji to ma, głównie kobiety. Najczęściej 30- i 40-latkowie. Aktywni zawodowo, pełniący funkcje, realizujący cele – czytaj zestresowani, często z nieregularnym snem, posiłkami i używkami, mało ruszający się na powietrzu.

Jak się tego pozbyć?

Zmiana stylu życia

Koniecznie więcej ruchu, mniej ostrych rzeczy, mniej używek – kawy, tytoniu, wina. Ale to niewystarczy. Trzeba wybudować sobie metodologię zarządzania własnym stresem. Odpuszczać, przekładać, w miarę możliwości nawet coś zawalić.

Wzmacnianie flory bakteryjnej

Sam styl życia to za mało. Szukałem probiotyku, który zacznie pracować z naszymi jelitami. Eksperymentowałem z Debutirem, Duspatalinem i czymś tam jeszcze. Nie udało się. Generalnie środki te zalecał do wypróbowania lekarz. Wreszcie chyba znalazłem, bo jest poprawa od kilku dni. Sanprobi IBS.

Ilustracja: Iris Slootheer, 217.365 [9:00 AM breakfast], Flickr CC BY-NC-ND 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW