Jak naprawić potencjometr w radiu?

Jak naprawić potencjometr w radiu? Drobna usterka, z którą można sobie poradzić samemu. Potrzebny śrubokręt i spirytus salicylowy.

Radio trzeszczy Co zrobić?

Włączam radio w kuchni. Kręcę gałką. Trzeszczy, a czasem zupełnie gubi głośność. Trzeba wyczyścić potencjometr. W większości przypadków to rozwiązanie kłopotu.

To potencjometr!

Potencjometr, nie wdając się w szczegóły z rodzajami oporników, to nasza gałka do regulacji dźwięku. Występuje w wielu urządzeniach RTV, głównie starszej daty. Radia, telewizory, wzmacniacze, gramofony itp. Wygląda w większości aparatów jak ten na obrazku powyżej.

Naprawa

Rozbieranie odbiornika

Wymaga trochę wprawy manualnej. Najważniejsze to mieć odpowiednie śrubokręty, nie pogubić śrubek oraz zapamiętać kolejność wyjmowania elementów. Czasem od razu potencjometr jest widoczny na ścianie bocznej urządzenia. Czasem trzeba pewne elementy wykręcić. Uważnie, by nie zerwać przewodów. Najlepiej robić to na stole, uprzednio rozkładając gazetę.

Śrubokręt

Najczęściej jest to tzw. śrubokręt krzyżakowy. Jego główka przypomina krzyżyk. Trzeba dobrze dopasować do wielkości śrubek. Inaczej możemy je popsuć i będzie potem bardzo trudno wykręcić.

Rozbieranie potencjometru

Powiedzmy, że mamy już dostęp do naszego potencjometru. Trzeba go rozebrać. Zwykle bo bokach są blaszki, które należy podważyć np. nożem. Trzeba dostać się do środka mechanizmu. Zobaczymy czarną tarczę. To na niej gromadzą się nieczystości.

Czyszczenie

Biorę patyczek higieniczny. Nasączam spirytusem salicylowym. I czyszczę tarczę. Czekam, aż wyschnie. Delikatnie składam potencjometr, na nowo przykładając blaszki. Potem skręcam urządzenie. Działa jak nowe.

Ilustracja: Michael Marner, Potentiometer, Flickr CC BY-NC 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW