Jacek Kałuszko Otwock

Jacek Kałuszko Otwock. Wspomnienie o otwockim podróżniku i dziennikarzu (1954-2018).

Dziedzictwo Jacka Kałuszki

Dla mieszkańców Otwocka to setki reportaży podróżniczych. Czasem nam mówiono, że trzeba pisać o sprawach jedynie lokalnych. Ale czytelnik Linii Otwockiej, w której publikował red. Kałuszko od 2000 r. miał inne zdanie. To było przeglądanie się samego siebie w lustrze świata. I dumne poczucie, że można zobaczyć tak wiele. I że każdy z nas może. Otwock nie kłóci się z egzotyką świata.

Opowieści Jacka Kałuszki

Podróż to wiele doświadczeń. Siedząc w nieistniejącej już Georges Tower pytaliśmy, o to, co widział. Czasem robiliśmy quizy. Wymienialiśmy np. jakiś kraj w Afryce. Zwykle padała odpowiedź: byłem, dwa razy. Innym razem udało mi się pochwycić Jacka Kałuszkę na pytaniu o Japonię: nie byłem, bo nie lubię. Świat stawał się bliższy dzięki tym opowieściom. Choć mamy Internet i biura podroży, brakowało nam historii widzianej przez własne doświadczenie. Jacek taki był. Opowiadał historie. Był tam.

Jacek Kałuszko na Mazowszu

Widział świat, ale i rozumiał. Koncentrował się na wiadomościach, choć jako publicysta, miał swoje zdanie. To niebywałe z jaką pasją zabierał nas na wycieczkę do Łysych na Kurpiach. Jadąc autokarem po drodze dowiedziałem się nie tylko o kościołach i dworach, ale także o pomniku rakiety V2 w Sarnakach.

Wycieczki

No tak, to była inna wycieczka, bardziej na Podlasie. Bo wycieczek z Jackiem koniecznie trzeba było przeżyć więcej. Bo zaczynało się wtedy nie tylko widzieć, ale myśleć o tym, co się widzi.

Ilustracja: Linia Otwocka (c) 2018, Dozwolony użytek

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW