Good Doctor

Good Doctor opinie. Dobry lekarz. Serial, który podnosi naszą świadomość o autyzmie. A ta choroba ma związek z komunikacją społeczną.

Good Doctor – fakty telewizyjne

Aktor, który gra dr. Shauna Murphy’ego, to Freddie Highmore. Ten sam, który jako dziecko grał w Marzycielu, z oscarową muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Freddie Highmore był nominowany do tegorocznych Złotych Globów. Sam serial ma stosunkowo niewielkie, 3.-miesięcznie opóźnienie do premiery w ABC. Widzowie TVP2 oglądali w ub. czwartek 8. odcinek. Widzowie w USA  są już po 1. sezonie. Serial produkują twórcy Dr. House’a – m.in. Shore Z Production. Ale to kompletnie inny pomysł. Wrednego specjalistę mistrza zastępuję empatyczny uczeń.

Świadomość autyzmu

Niewiele wiem o chorobach. Ale dobrze, że dzięki takim serialom mamy większą świadomość, czym jest np. autyzm. Medioznawcę interesuje to, że jest to choroba komunikacji społecznej. Objawiająca się problemami w kontaktach z innymi. Ale też niekiedy wybitną inteligencją. W Polsce mieliśmy świętną kampamię społeczną Fundacji Synapsis nt. autyzmu z udziałem aktora Bartłomieja Topy. Dzięki temu serialowi moje zainteresowanie autyzmem wzrosło. Tak sobie myślałem, że nie tylko moje, ale… sprawdziłem w Google Trends. Niestety nie ma to przełożenia na wyniki wyszukiwania. Trendy na świecie, trendy w Polsce, trendy tylko w Polsce. Ale jest pewne pocieszenie. Wysoki wskaźnik dla okresu 2-8 kwietnia ub. r. to zasługa Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2. kwietnia. Tego dnia przybieramy barwy niebieskie. Rok 2017 był Rokiem Świadomości Autyzmu.

Serial z dobrym przesłaniem

Lokowanie idei (ang. idea placement) to forma eksponowania pewnych zagadnień społecznych w produkcjach telewizyjnych. Wielokrotnie mieliśmy z tym do czynienia np. w Klanie czy w Na wspólnej. Nietypowe zachowania społeczne, zmaganie się ze specyficznym problemem zdrowotnym, ale też uczenie pewnych zachowań np. związanych z nowymi reformami społecznymi. To nie jest nowość. Ale rzadko się zdarza, żeby konstrukcja całego serialu opierała się na idea placement.

Good Doctor i edukacja medialna

Połączenie mediów i edukacji prozdrowotnej to narzędzie zmiany społecznej. Dość wspomnieć o problemach uzależnień. Wg klasyfikacji nauk OECD – o czym uświadomiła nas podczas zaliczeń ze specjalizacji edukacyjno-medialnych jedna z uczestniczek (mam pewien problem z ustaleniem nazwiska, ale chyba była to Nikola Adamska) – to subdyscyplina nauk medycznych i nauk o zdrowiu (3.3.n). Dużą popularnością cieszą się też zagadnienia dietetyczne. Zdrowie i media. To połączenie zwykle dobrze skutkuje doborem tematów badawczych i inspiruje nowe pomysły na edukację medialną. Kilka prac na naszym seminarium dyplomowym (m.in. o edukacyjnej funkcji prasy medycznej Aleksandry Gielo czy o Facebooku w życiu osób przewlekle chorych Marleny Wąsowskiej) jest tego dowodem.

Ilustracja: Red Carpet Report on Mingle Media TV, Freddie Highmore – DSC_0019, Flickr CC BY-SA 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW