Franciszek

Franciszek fake news. Co Franciszek napisze w nowym Orędziu na 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu? Znamy temat: Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju

Orędzia na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu

Dowiemy się już 24 stycznia br. Pierwsze ukazało się w 1967 r. Środki społecznego przekazu ważnymi elementami cywilizacji, Pawła VI. Po Soborze Watykańskim II postanowiono co roku obchodzić Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Na świecie głównie w niedzielę przez Zesłaniem Ducha Świętego, w Polsce w 3. niedzielę września. Temat każdego Orędzia papież przedstawia zwykle wcześniej, stąd znamy temat. A dzień jego ogłoszenia to święto św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy i dziennikarzy.

Gdzie znaleźć teksty Orędzi w Internecie?

Najlepiej u żródła na podstronach serwisu watykańskiego. Od 2012 roku są dostępne także w języku polskim. Tutaj znajdziecie Orędzia Franciszka (także zapewne to nowe), tutaj Benedykta. Inne m.in. na podstronie Towarzystwa Świętego Pawła. Dla teologa mediów to ważne źródło badawcze i praca metodą analizy dokumentów zastanych. Dla wierzących podpowiedź jak być chrześcijaninem w świecie mediów. Dla świata – interesujące, humanistyczne przesłanie edukacyjno-medialne.

Dość fake newsów

Franciszek wybrał temat na czasie. Mamy dosyć zastanawiania się czy dane info jest prawdziwe czy nie. To właściwie zaprzeczenie pojęcia informacji. Chcemy prawdy, czyli zgodności przekazu z rzeczywistością, narracji faktów. I to daje wolność odbiorcom, buduje zaufanie do medium. Prawie nie myślimy już redakcją, zespołem dzięki któremu można dyskutować o wartości przekazu, tylko aby się klikało, czytało, oglądało.

Wartość dziennikarstwa

Jeszcze nigdy nie spotkałem się, żeby ktoś mówił o dziennikarstwie pokoju. O wartościach tak, o prawdzie jak najbardziej, dobru – zacnie, pięknie – czyli estetyce przekazu, wskazane. Ale pokój? Nie. Tego jeszcze nie było. A to niesamowicie globalne pojęcie, wspólne dla różnych religii i kultur. Dla dziennikarstwa inspiracja. Piszmy, działajmy w social mediach tak, żeby zaprowadzać pokój między ludźmi. Za tą prostotę uwielbiam Franciszka. W środę nowe Orędzie.

Ilustracja: Republic of Korea, Korea_Pope_Francis_Haemi_Castle_17,  Flickr CC BY-SA 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW