praca dla dziennikarza

Dziennikarz praca. Jest praca dla dziennikarza. Doświadczenie, umiejętność redagowania tekstów, praca w zespole, język angielski i wykształcenie – oto najczęstsze wymagania stawiane kandydatom. Krótka analiza ogłoszeń o pracę serwisu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 2011 roku postanowiłem dokonać analizy 100 ogłoszeń serwisu praca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. To bardzo dobry wybór ofert, które ukazują się w prasie i na portalach specjalizujących się w pośrednictwie pracy. Najpierw mozolnie przekopiowałem 100 ofert, opublikowanych w okresie od 22 grudnia 2010 roku do 3 sierpnia 2011 roku. Potem dzięki aplikacji Word Count, dostępnej wówczas na serwerze studenckim Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, wkleiłem zebrany materiał w okno aplikacji liczącej występowanie słów w tekście. Poszukiwałem słów kluczy określających cechy charakteru, wymagane umiejętności, rodzaj medium itp.

Oczekiwania pracodawców

15 tys. słów, w tym 3,5 tys. unikalnych. Na miejscu pierwszym – doświadczenie (prawie 70 razy, występuję również w odmianie: doświadczenia – 20 razy). Umiejętność – nieco ponad 60 razy, tekstów – 50 razy, redaktor – ok. 40 (osobno redaktora – 29, redagowanie – 19, co razem daje blisko 90), zespole – 35 (plus zespołu – 10, co razem daje 45), języka – 33 (do tego pisanie – 13 i pióro, w domyśle lekkie – 12), Warszawa i Warszawie łącznie 51, dziennikarz – 28 (dziennikarskie – 17, dziennikarza 13), serwisów i redakcji ex aequo 27 (do tego portal 24, redakcja 23; internetu – 16, internetowych – 18), wykształcenie – 25 i wyższe – 19 (razem ponad 40), angielski – 24, kreatywność – 20, komunikatywność – 13, tematyce – 22 i tematów – 11; jazdy, w domyśle prawo – 10.

Kompetencje dziennikarskie

Interesujące proporcje i zgodne z tym, co wspominam z okresem mojej aktywnej działalności dziennikarskiej. Doświadczenie, a więc praktykowanie w dziennikarstwie, współpraca redakcyjna, im wcześniej tym lepiej. Najważniejszy jest język i umiejętność pisania, przygotowywania (redakcji) tekstów. Ważna jest tematyka, którą chcemy się zajmować. Zwykle jest ona określana w ofertach. Ważne są umiejętności, ale nie zapominajmy o wykształceniu, nasze studia dziennikarskie i inne mają ogromne znaczenie zawodowe. Widać przechylenie w stronę mediów elektronicznych, zwłaszcza Internetu, kontynuatora dziennikarstwa prasowego z elementami audiowizualnymi. Do tego znajomość języka obcego (uczmy się angielskiego), umiejętność tworzenia nowych pomysłów (kreatywność) i komunikatywność. Nie zaszkodzi też prawo jazdy. Nade wszystko praca zespołowa, bo dziennikarstwo nie jest dla indywidualistów. No i „Warszawocentryzm”, no cóż, stolica.

A więc jeśli ktoś chce zostać dziennikarzem, nic tylko wypełnić ten profil treścią swojego życia. Powodzenia!

Ilustracja: Frontierofficial, Fiji Journalism, Flickr CC BY 2.0

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW