Renesans słowa

Renesans słowa Opis

Renesans słowa jest o współczesnych problemach z kulturą obrazu. Obraz dominuje w kulturze audiowizualnej, a słowo przegrywa z obrazem. Czy aby na pewno tak jest? Autor ma inne zdanie. Podpowiada jak rozwijać audiowizualność w kulturze, żeby pamiętać o logosferze - sferze sensu, myśli i słowa. I co można zrobić z tym problemem w edukacji medialnej.

Autor

Piotr Drzewiecki

Rok wydania

2010

Miejsce wydania

Toruń

Wydawnictwo

Wydawnictwo Adam Marszałek

Stron

243

ISBN

978-83-7611-579-5

Recenzja naukowa

dr hab. Józef Majewski, prof. UG
ks. prof. dr hab. Tadeusz Zasępa

Dostępność

Wydawnictwo Adam Marszałek

Empik

Księgarnia internetowa PWN

Merlin

Renesans słowa Rozdziały

 

Audiowizualność w kulturze

Najpierw zająłem się badaniem współczesnej kultury audiowizualnej. Zastanawiał mnie wpływ nowych technologii komunikacyjnych na kulturę. Potem postawiłem sobie pytanie o status słowa i obrazu w kulturze audiowizualnej, dokładnie analizując zjawiska, o których pisał bp Lepa. Dla pełniejszego zrozumienia problematyki przyjąłem najbardziej szerokie z możliwych ujęcie problemu, które mógłbym opisać triadą – wiara, kultura i komunikacja. Dlatego sięgnąłem po literaturę filozoficzną i teologiczną, po nauczanie Kościoła, współczesne opracowania kulturoznawcze, po doświadczenia pedagogiki, socjologii i psychologii. Moja praca nabrała charakteru interdyscyplinarnego.

Odnowa logosfery w kulturze audiowizualnej

Po analizie stanu kultury audiowizualnej zająłem się kluczowym dla mnie pytaniem o Logos w kulturze i religii. Nurtowało mnie pytanie czy rzeczywiście audiowizualność tak bardzo nie sprzyja rozwojowi logosfery. Odpowiedź nie nasuwała się w oczywisty sposób. Konieczne było nowe ujęcie, które obejmuje dwie sprawy: przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom i dostrzeganie pozytywnych przemian. Stąd pojawił się pomysł, by wprowadzić pojęcie apologii kulturowej, które opisują obydwa działania jednym pojęciem.

Wychowanie do logosfery w edukacji medialnej

Nie chciałem, żeby moja praca była jedynie teoretycznym rozważaniem, być może nikomu nawet niepotrzebnym. Stąd powstał pomysł praktycznego modelu apologii logosfery. Czegoś, co da się zastosować w praktyce społecznej. Za główną płaszczyznę realizacji zadania uznałem edukację medialną – wychowanie do nowych form komunikacji w kulturze. Zastanawiało mnie, co mogę zrobić sam, co może zrobić moja rodzina, szkoła, mój kraj i Kościół dla rozwiązania problemu. Troska o logosferę wydawała mi się ważnym zadaniem społecznym.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW