Renesans słowa. Wychowanie do logosfery w kulturze audiowizualnej

Renesans słowa

Renesans słowa - opis

Renesans słowa jest o współczesnych problemach z kulturą obrazu. Obraz dominuje w kulturze audiowizualnej, a słowo przegrywa z obrazem. Czy aby na pewno tak jest? Autor ma inne zdanie. Podpowiada jak rozwijać audiowizualność w kulturze, żeby pamiętać o logosferze - sferze sensu, myśli i słowa. I co można zrobić z tym problemem w edukacji medialnej.

Autor

Piotr Drzewiecki

Rok wydania

2010

Miejsce wydania

Toruń

Wydawnictwo

Wydawnictwo Adam Marszałek

Stron

243

ISBN

978-83-7611-579-5

Recenzja naukowa

dr hab. Józef Majewski, prof. UG
ks. prof. dr hab. Tadeusz Zasępa

Dostępność

Wydawnictwo Adam Marszałek

Empik

Księgarnia internetowa PWN

Merlin

Google Scholar

TytułCytowaniaRok
Renesans słowa. Wychowanie do logosfery w kulturze audiowizualnej

P Drzewiecki
Wydawnictwo Adam Marszałek
82010

Renesans słowa - rozdziały

 

Audiowizualność w kulturze

Najpierw zająłem się badaniem współczesnej kultury audiowizualnej. Zastanawiał mnie wpływ nowych technologii komunikacyjnych na kulturę. Potem postawiłem sobie pytanie o status słowa i obrazu w kulturze audiowizualnej, dokładnie analizując zjawiska, o których pisał bp Lepa. Dla pełniejszego zrozumienia problematyki przyjąłem najbardziej szerokie z możliwych ujęcie problemu, które mógłbym opisać triadą – wiara, kultura i komunikacja. Dlatego sięgnąłem po literaturę filozoficzną i teologiczną, po nauczanie Kościoła, współczesne opracowania kulturoznawcze, po doświadczenia pedagogiki, socjologii i psychologii. Moja praca nabrała charakteru interdyscyplinarnego.

Odnowa logosfery w kulturze audiowizualnej

Po analizie stanu kultury audiowizualnej zająłem się kluczowym dla mnie pytaniem o Logos w kulturze i religii. Nurtowało mnie pytanie czy rzeczywiście audiowizualność tak bardzo nie sprzyja rozwojowi logosfery. Odpowiedź nie nasuwała się w oczywisty sposób. Konieczne było nowe ujęcie, które obejmuje dwie sprawy: przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom i dostrzeganie pozytywnych przemian. Stąd pojawił się pomysł, by wprowadzić pojęcie apologii kulturowej, które opisują obydwa działania jednym pojęciem.

Wychowanie do logosfery w edukacji medialnej

Nie chciałem, żeby moja praca była jedynie teoretycznym rozważaniem, być może nikomu nawet niepotrzebnym. Stąd powstał pomysł praktycznego modelu apologii logosfery. Czegoś, co da się zastosować w praktyce społecznej. Za główną płaszczyznę realizacji zadania uznałem edukację medialną – wychowanie do nowych form komunikacji w kulturze. Zastanawiało mnie, co mogę zrobić sam, co może zrobić moja rodzina, szkoła, mój kraj i Kościół dla rozwiązania problemu. Troska o logosferę wydawała mi się ważnym zadaniem społecznym.