
Edukacja medialna program Media Aktywni
Media Aktywni są podręcznikiem metodycznym dla nauczycieli zainteresowanych nauczaniem edukacji medialnej. Nowe podstawy programowe i dokumenty europejskie zalecają edukację medialną. Niestety nie jest obowiązkowym przedmiotem w szkołach. Dlaczego trzeba jej uczyć w szkole? Jak jej uczyć? To najważniejsze pytania postawione w pracy.
Autor
Piotr Drzewiecki
Rok wydania
2010
Miejsce wydania
Otwock-Warszawa
Wydawnictwo
Piotr Drzewiecki
Stron
188
ISBN
978-83-940638-3-2
Recenzja naukowa
ks. prof. dr hab. Antoni Lewek
Dostępność
Publikacja bezpłatna dostępna pod adresem http://presscafe.eu/assets/img/media-aktywni.pdf
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Google Scholar
Tytuł | Cytowania | Rok |
Media aktywni. Dlaczego i jak uczyć edukacji medialnej? Program nauczania edukacji medialnej dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z opracowaniem metod... P Drzewiecki presscafe. eu | 18* | 2010 |
Media Aktywni - rozdziały
Dlaczego edukacja medialna?
W pierwszej części – Dlaczego edukacja medialna? – wyjaśniam główne pojęcia i nieporozumienia związane z edukacją medialną. Prezentuję historię ruchu edukacyjnego rodziców i nauczycieli, dokumenty europejskie i polskie starania o edukację medialną w szkołach. Wychowanie do mediów to wspólne zadanie społeczne, stąd mowa o edukacji medialnej w rodzinie, szkole, o zadaniach państwa i mediów w tej dziedzinie. Edukacja medialna to również narzędzie budowania przyszłości, nowego modelu edukacji, polityki, rynku usług i kultury określanej coraz częściej jako kultur medialna.
Jak uczyć edukacji medialnej?
Druga część pracy – Jak uczyć edukacji medialnej?– ma charakter metodyczny. Prezentuję cele i metody edukacji medialnej, w tym metody aktywizujące, które wydają się najbardziej odpowiednie do nauczania tego przedmiotu. Prezentuję trzyletni program nauczania dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Media Aktywni z proponowaną listą tematów i ok. 70 przykładami do realizacji na zajęciach szkolnych (Inspiracje dydaktyczne).