Badanie moczu u psa

Badanie moczu u psa. Jak pobrać próbkę i na co zwrócić uwagę? Co nam mogą powiedzieć wyniki badania? 

Badanie moczu u psa Dlaczego?

Dzięki niemu możemy dowiedzieć się w porę, czy nas pies nie ma kryształków lub kamieni w moczu. Czy nie doszło do zapalenia pęcherza lub kamicy. To może zapobiec wyszyciu cewki u psa, kiedy kamień jest już na tyle duży, że trzeba wyprowadzić przewód moczowy z prącia.

Jak często?

Weterynarze radzą, by takie badanie przeprowadzać raz w roku. Kosztuje ok. 20 zł. Niestety dość późno opiekunowe badają mocz swoich pupili. Potem zostaje droga i ryzykowna operacja. Cierpi pies i jego opiekun. Dlatego profilatyka jest taka ważna. W Polsce mamy z tym nadal problem.

Pobieranie próbki

Akcesoria

Przede wszystkim czysty pojemnik, najlepiej z apteki. Ten sam, jak do badania moczu człowieka. Kosztuje 1 zł. Chodzi o to, by nie był zanieczyszczony bakteriami. To może zaburzyć wynik badania.

Zbieramy rano

Na porannym spacerze zaraz po obudzeniu się.

Higiena

Przed pobraniem dobrze jest podmyć psa pod spodem. Najlepiej zwykłym mydłem, sprawdza się Biały Jeleń. Warto użyć wacika higienicznego. Chodzi o to, by nasza próbka nie była zanieczyszczona bakteriami ze skóry.

Próbka

Istotny jest środek strumienia, jak radzą weterynarze. To znaczy nie ten pierwszy, ale drugi lub trzeci. Chodzimy za naszym pieskiem. Kiedy zaczyna oddawać mocz, to dajemy mu się chwilę wysikać, a potem podstawiamy pojemnik. Trzeba być cierpliwym aż uzbiera się 20 ml płynu.

Przechowywanie

Jeśli nie oddajemy jej od razu do badania, przechowujemy w lodówce. Warto też podpisać pojemnik nazwiskiem opiekuna, żeby wykluczyć możliwą podmianę próbek w przychodni.

Ilustracja: Squirrel Cottage, Good neighbor Jake, Flickr CC BY 2.0

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Piotr Drzewiecki

Dziennikarz, medioznawca, prof. UKSW