hipnoza tvn

Hipnoza w TVN. Najbardziej idiotyczny program, jaki oglądałem

Hipnoza TVN był reklamowany jako rozrywka dla całej rodziny na sobotni wieczór. Oglądałem do pierwszej przerwy reklamowej. Miałem wrażenie, że lepiej było rozdać uczestników po pół litra wódki. Efekt rozrywki zbliżony.

Manipulacja w czystej postaci

Głęboko dehumanizujący program. Nic śmiesznego w osobie pijanej lub pod wpływem narkotyków. Nic śmiesznego w osobie, która zostaje wprowadzona w stan podświadomości. Kiedy postępuje zgodnie z poleceniami moderatora, który wmawia mu, że jest tyranozaurem albo zna język marsjański. A wmówić można wszystko. Manipulacja psychologiczna w najczystszej postaci. Edukacja medialna jest bezbronna. Nie da się powiedzieć nic pozytywnego. Nie oglądajcie tego. To porażka TVN.

Logika teleshow

Rozumiem logikę show. Ma być zabawnie, mają być emocje. I tak jest tam, gdzie chodzi o talenty muzyczne, o wiedzę nawet w uproszczonej postaci. Tam, gdzie chodzi o rywalizację, rozwiązywanie zagadek czy o sprawność fizyczną jak w sporcie. Ale tutaj nic z tych rzeczy nie ma. Standardy zdaje się wyznaczać niebezpieczny japoński nurt show telewizyjnych, gdzie celem jest upodlenie uczestnika, nakłonienie go do zachować obrzydliwych i pozbawiających godności.

Ciężko mi było również zrozumieć sens TVN-owskiego Ślubu od pierwszego wejrzenia, który podważa de facto powagę państwa polskiego – to kpina z urzędów stanu cywilnego. Widziałem jednak formaty, gdzie chodzi o dziecko od pierwszego wejrzenia, a także takie, gdzie zostaje tylko rywalizacja seksualna. Czy to następny krok teleshow w Polsce? Pozostaną wówczas tylko Igrzyska śmierci.

Recenzje PRESS Café

Recenzje to cykl felietonów o nowych programach telewizyjnych, filmach, książkach i artykułach prasowych. To dzielenie się tym, co udało mi się przeczytać i zobaczyć. Z założenia ten cykl ma charakter subiektywny i będę sobie w nim pozwalał na wolność interpretacji i publicystykę, w oderwaniu od tego, co robię naukowo. Unikałem wypowiedzi publicznych na temat niektórych programów i publikacji, żeby nie jątrzyć i tak skłóconego już polskiego społeczeństwa. Ale nie wytrzymałem po zobaczeniu Hipnozy w TVN. Stwierdziłem, że już dosyć idiotyzmów i trzeba zacząć o tym mówić.

Ilustracja: Linus Bohman, Twirlie-whirlie, Flickr CC BY 2.0