Dbam o wizerunek szkoły

Dbam o wizerunek szkoły

Dbam o wizerunek szkoły – to temat tegorocznego 3. etapu Olimpiady Medialnej. Opis zadania i kilka przydatnych wskazówek.

Szkoła to marka

Szkoła to bardzo ważny okres w naszym życiu. Można powiedzieć, że jest pierwszą instytucją, za której dobre imię jesteśmy współodpowiedzialni. Jej wizerunek ma też wpływ na nasze losy, niezależnie od tego czy jesteśmy absolwentami czy też dopiero zaczynamy do niej uczęszczać. Nawiązujemy w niej relacje międzyludzkie, bierzemy udział w aktywnościach społecznych, konkursach przedmiotowych czy sportowych, kołach zainteresowań. Dobrze, kiedy możemy powiedzieć o kimś znanym, że ukończył właśnie naszą szkołę, a teraz jest aktorem czy pisarzem. Wiedzieć coś więcej o patronie szkoły, o jej wyjątkowości, rozpoznawanych sukcesach. Szkoła to marka. Ale każda marka wymaga wysiłku, rozpoznania różnych szans i zagrożeń, zaplanowania działań.

Eksperci ds. wizerunku szkoły

Twoim zadaniem w tegorocznej edycji Olimpiady Medialnej jest określenie, jaki wizerunek ma Twoja szkoła i co na niego wpływa – wczuj się w rolę eksperta ds. wizerunku placówek edukacyjnych. Po rozpoznaniu tematu przygotuj analizę SWOT. Czy dostrzegasz coś szczególnego? Na podstawie swoich przemyśleń sformułuj zalecenia służące poprawie wizerunku Twojej szkoły. Zaproponuj konspekt prezentacji multimedialnej, w której przedstawisz proponowane działania. Zrób to w taki sposób, jakbyś miał to wygłosić przed Radą Pedagogiczną Twojej szkoły, z dyrektorem na czele.

Kilka przydatnych wskazówek

Kluczem do zadania jest metoda analizy SWOT, służąca do porządkowania i analizowania informacji. To skrót od Strengths, Weaknesses, Opportunities i Threats – silne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia. Każda szkoła to część pewnej społeczności. Jakie są jej sukcesy? Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Co sprawia, że dana szkoła się rozwija? A co może utrudniać ten rozwój? Nie należy być przesadnym krytykiem, ale też trzeba nauczyć się dostrzegania, co można poprawić.

Ciekawe pojęcie to tożsamość konkurencyjna. Zdanie sobie sprawy z tego, dzięki czemu nasza szkoła jest taka wyjątkowa. Co ją wyróżnia? Co jest konkurencją – spośród innych tego typu szkół w naszej miejscowości, powiecie, a może nawet i województwie? W analizie SWOT warto mieć to na myśli.

Pamiętajmy o ludziach. O nauczycielach, absolwentach, obecnych uczniach. To ludzie tworzą szkołę, nie budynki. Pamiętajmy też – jak uczył poeta Ernest Bryll – że nasza lokalność jest niezwykle ciekawą opowieścią dla świata. Powodzenia!

Ilustracja: Kancelaria Premiera, Premier na rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Flickr CC BY-NC-ND 2.0