Ernest Bryll

Ernest Bryll o edukacji medialnej

Poeta Ernest Bryll nauczył mnie patrzeć na media, edukację… słowem na świat, w specyficzny sposób. Jesteśmy ważną do opowiedzenia lokalnością.

Poeta Ernest Bryll

16 lat temu (2002 r.) miałem możliwość spotkania poety w jego domu na Mokotowie, w Warszawie. Rozmawialiśmy o tym, co się dzieje w Polsce, o jego rodzinie i twórczości. Wspominał ambasadorstwo w Irlandii. Zaczął mówić o potrzebie opowiadania siebie bez wątpliwości, jako części ważnej historii świata. Osobistej i lokalnej. Tego mnie nauczyli Irlandczycy – mówił. Mnie to zafascynowało. I zostało do dzisiaj.

Lokalność to świat

Zafascynowało mnie, że w taki sposób można opowiadać o lokalności. Tak literacko i ciekawie. Ja z Otwocka pod Warszawą, on też tam mieszkał. Mówił, że to, co się dzieje w naszym małych społecznościach jest prawdziwie interesujące dla świata, bo nieznane, nieodkryte i nowe. I kto ma to odkryć dla świata, jak nie my. Wielkie dramaty amerykańskie są o niczym, o zadupiu, o jakimś cmentarzu na uboczu – mówił. I podawał przykład twórczości Edgara Lee Mastersa i jego Spoon River Anthology. Przewidywał wtedy, że powinno np. powstać Muzeum Powstania Warszawskiego i możliwość zobaczenia, jak wygląda przedostanie się kanałami z jednej dzielnicy do drugiej.

Ernest Bryll

Wmówiona globalizacja

Pytałem go o media. Jak to jest, że w czasach globalizacji znikają lokalności? Mamy to wmówione. Na spotkania z poetą ciągle przychodzą ludzie – mówił. I miał rację. Jeśli szukacie pomysłu na dziennikarstwo, edukację medialną, to Bryll przychodzi z pomocą. Opowiedzcie własne szkoły (stąd pewien pomysł na tegoroczną Olimpiadę Medialną), wracajcie po warszawskiej karierze dziennikarskiej do miast na prowincji i twórzcie redakcje. Tam jest to, czego szukamy.

Ernest Bryll

Ilustracje: Jan Brykczyński, 2002, „Magazyn Bardzo Familijny” ©

 

Powiązane posty

2 myśli do “Ernest Bryll o edukacji medialnej”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *