Nauka 2.0

Nauka 2.0 – Zooniverse

Zooniverse to popularny serwis obywatelskiej nauki, którą nazywamy nauka 2.0 Portal wprowadził m.in. projekty obserwacji Gnu, wielorybów, galaktyk dyskowych oraz powierzchni Marsa.

Nauka obywatelska

Kiedy używamy określenia 2.0 mamy na myśli tworzenie czegoś przez społeczność w sieci. To nie tylko social media, służące komunikacji i promocji. W ten sposób możemy również tworzyć naukę wykonując drobne zadania badawcze. Wiele takich wysiłków składa się na całość projektu. Pierwszym takim projektem – jeszcze bez świadomości pojęcia nauka 2.0 – było SETI@home – kontynuacja programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) poszukiwań pozaziemskiej inteligencji. Brak funduszy skłonił jego twórców do kreatywnych rozwiązań. Tym razem z wykorzystaniem mocy komputerów domowych. Zapytano, kto chce wziąć udział w projekcie i podzielić się możliwościami domowego PC, i w ten sposób uzyskano odpowiednie zasoby obliczeniowe. Jednak jeszcze nikomu nie przyszło do głowy, żeby zaprosić użytkowników do wspólnego, świadomego badania danego problemu naukowego.

Zonniverse

Zonniverse powstało w lipcu 2007 r. Pomysł na serwis opiera się na wolontariacie internautów, którzy zostali poproszeni o wykonanie drobnych zadań związanych np. z opisem fotografii przez wypełnienie odpowiedniego formularza. Temat tych zadań zależy od zainteresowań. Są to m.in. interpretacje zdjęć kosmicznych, fotografii przedstawiające fragmenty wykopalisk archeologicznych czy też dane pogodowe. Tematyka serwisu jest bardzo szeroka: astronomia, ekologia, klimatologia, nauki humanistycznej. Łącznie to ponad 30 różnych projektów. W 2013 r. liczba użytkowników serwisu przekroczyła 750 tys. Każdy może zostać obserwatorem i odkrywcą, wystarczy założenie konta na stronie. Dziennie przybywa od 500 do tysiąca nowych osób.

Zooniverse Shakespeare World

W 2016 r.  obchodziliśmy 400 lat śmierci Williama Szekspira. Prawdopodobna data śmierci to 23 kwietnia 1616 r., ale też mowa o 3 maja. Zonniverse Shakespeare World to projekt dokumentujący nieznane publikacje dramatopisarza. Są tam opisy medycznych sposobów leczenia szkorbutu, przepisy na placki pigwowe na Zielone Święta, opisy intryg sądowych, notatki o weselach, pogrzebach i wiele innych kuriozów. Wchodząc na  www.shakespearesworld.org należy utworzyć własne konto. Otrzymujemy fragment zeskanowanego pisma Szekspira. Naszą rolą jest przepisać istniejące ręcznie wyrazy w notatce drukowanymi literami. To trochę trudne, ze względu na nie do końca czytelne pismo i staroangielski język. Ale wciągające, no i czego nie robi się dla nauki.

Pomysł na edukację medialną 2.0

Interesująca zabawa edukacyjna i pomysł na hobby. Przede wszystkim pożytek społeczny i naukowy. Dzięki tym drobnym zadaniom wykonanym przez tysiące użytkowników możemy dowiedzieć się znacznie więcej i w bardziej pełny sposób o danej dziedzinie życia, niż gdyby pracowały nad tym duże zespoły naukowe z ogromnymi grantami w tle. Tak działa obywatelska nauka. Przywraca radość poszukiwań i pasję ciekawości świata. Udany pomysł na wakacje.

Więcej na stronie www.zooniverse.org

Ilustracja: 2017, Zooniverse (c) Dozwolony użytek

Print Friendly, PDF & Email